Trzy dni zabawy i ciekawych wydarzeń 

Występy gwiazd, wystawa z okresu PRL, strefa FIT, wydarzenia sportowe, moc atrakcji dla dzieci – trzydniowe miejskie święto przy pięknej pogodzie zgromadziło na Placu im. Jana Pawła II i okolicach wielu mieszkańców Gubina oraz gości z regionu i z zagranicy. Gwiazdy tegorocznej edycji święta to CLEO i Golec uOrkiestra.

 

Rodem z innej epoki!

Na tegorocznej „Wiośnie nad Nysą” liczne grono fanów motoryzacji mogło sobie przypomnieć i powspominać pojazdy pochodzące rodem z innej epoki. Co istotne, wszystkie dojechały o własnych siłach (czytaj: napędzie) – nieholowane i wiezione na transportowych przyczepach. Były wśród nich popularne „maluchy”, „Duże Fiaty”, „Syrenki”; zajechała również dostojna „Wołga” GAZ – 18 oryginalnie pomalowana na jasny kolor. Zajechał też milicyjny „Poldek” ze wszystkimi urządzeniami sygnalizacyjnymi należącymi do poprzednich organów porządku publicznego. Nie zawiedli też posiadacze jednośladów, wśród nich był legendarny „Junak” – ongiś sztandarowy wyrób polskiego przemysłu motocyklowego i oryginalny motocykl marki WFM. 

Komisja konkursowa oceniła wnikliwie każdy z pojazdów, a 9 posiadaczy zostało uhonorowanych nagrodami rzeczowymi i dyplomami. Stowarzyszenie „Lubuskie Klasyki”, któremu przewodniczy znany miłośnik zabytkowych czterech kółek Jan Glajnych, zapowiedział udział w przyszłorocznej imprezie. Natomiast w galerii „Ratusz” spora grupa zbieraczy – kolekcjonerów pokazała zachowane często w nienagannym stanie urządzenia z branży AGD i RTV, w tym magnetofony, odbiorniki radiowe, a nawet kartki żywnościowe z lat 80-tych ub. wieku. Jak zapowiedział dyrektor GDK Janusz Gajda, na kolejnej „Wiośnie nad Nysą”, na gubińskim Eurodeptaku ma pojawić się jeszcze więcej zabytkowych pojazdów, w tym niemieckich miłośników motoryzacji.

 

„Przedsiębiorstwo Golec” 

Na początek fragment dialogu autora tekstu ze znanymi muzykami: – Panowie, dziś jest mecz, a Wy jesteście fanami piłki (rozmowa miała miejsce w sobotni wieczór, 10 czerwca przed meczem Polska – Rumunia). – Na kogo stawiacie? Paweł: – Ja stawiam na wynik 3:2 dla Polski. A Łukasz? – Polska wygra 3:0! A Pan jak typuje? Hmm… A ja? Powiem jaki był wynik, po meczu! 

– Jesteśmy bliźniakami, mamy jeszcze dwóch braci, ale który z nas urodził się wcześniej, to wie jedynie nasza mama, a który z nas zaczął wcześniej śpiewać, a raczej wyć w przedszkolu, tego również nie wiemy – mówi Łukasz. Są obecnie jedną z bardziej rozpoznawalnych grup muzycznych w Polsce. Zespół został założony w 1998 roku przez braci bliźniaków Pawła i Łukasza Golców. Posiadają gruntowne przygotowanie muzyczne, edukację rozpoczęli już w 4 klasie szkoły podstawowej w Żywcu. Kolejnym etapem była nauka w Państwowej Szkole Muzycznej w Bielsku Białej, a następnie Akademia Muzyczna w Katowicach. Studiując uczestniczyli w wielu sesjach nagraniowych z różnymi artystami. Są na wskroś muzycznie profesjonalnie przygotowani. Obecnie zespół (w sumie liczący 18 osób) to już niemal rodzinne przedsiębiorstwo. Edyta Golec, żona Pawła, jest solistką zespołu, grając również na altówce. Pozostali bracia są także związani z zespołem, np. Rafał jest w wielu wypadkach autorem słów i po trochu managerem, a małżonka kolejnego z nich, Dorota, z powodzeniem realizuje niełatwe obowiązki logistyka, prowadzi też sprzedaż wydawnictw. 

W przyszłym roku zespół będzie obchodził swój jubileusz 20-letniej pracy scenicznej, w związku z tym jest planowane wydanie dwóch płyt; jedną z nich będzie kolejny album, a drugą – specjalna płyta „Symfonica”, nad którą zespół aktualnie pracuje i za bardzo nie chce zdradzać swoich planów. A wśród nich jest też kolejna trasa koncertowa. 

Był taki moment, iż Prezydent Stanów, George Bush junior, przed laty, podczas pobytu w Warszawie zacytował fragment piosenki o ściernisku.

Zapytani na zakończenie rozmowy, dość humorystycznie (dialog pochodzi od rozmowy jednego z dziennikarzy ze słynnym zespołem The Beatles), czy są zorientowani, gdzie leżą Stany Zjednoczone –  bracia Paweł i Łukasz zgodnie odpowiedzieli, że to coś na lewo od Islandii, a stosunkowo niedawno wrócili z kolejnej trasy po tym kraju. Są tam bardzo popularni, mając wielu znajomych.  Nie zaniedbują przy tym występów w Europie. Grają wszędzie tam, gdzie są zapraszani. Wydaje się, że również w czasie 56. Wiosny nad Nysą publiczność nie była zawiedziona ich dynamicznym koncertem.

 

Dyrektor Gubińskiego Domu Kultury, organizator 56. Wiosny Nad Nysą serdecznie dziękuje wszystkim sponsorom:

Urzędowi Miejskiemu w Gubinie

Firmie HOREX s.c.

Kostrzyńsko – Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A.

Przedsiębiorstwu Oczyszczalnia Ścieków Gubin

Przedsiębiorstwu Usług Miejskich w Gubinie

Bankowi PKO B.P. S.A.

Firmie Węglomix

—————————————————————————————-

Specjalne podziękowania dla:

– Dowódcy 5 Kresowego Batalionu Saperów w Krośnie Odrz., Płk. Jarosława Szczypiorskiego,

– Tomasza Kościów ze Stacji Diagnostycznej „Góra”, Ryszarda Podgórskiego oraz jurorów Wystawy sprzętu z czasów PRL, Aleksandra Kobylińskiego i Radzisława Szumockiego

Moniki Rolińskiej, Jensa Hildebrandt, Anny Kapelusznej za poprowadzenie „Strefy FIT”,

– Sklepu BikeBrothers, sklepu Malinowy Chruśniak, Dietetyk Aleksandry Polańskiej – za wsparcie „Strefy FIT”

Anny Szcześniewicz, Andrzeja Bezdziczka, Tadeusza Buczka, Antoniego Barabasz, Zdzisława Jaros, Zdzisława Buczkowskiego, Edwarda Szafrańskiego, Michała Jana Sar – za przekazanie eksponatów RTV i AGD na Wystawę sprzętu z czasów PRL

 

 

Serdeczne podziękowania należą się także wszystkim Dobroczyńcom imprezy, a w szczególności:

Pani Alicji Ratowicz – za pomoc logistyczną

Komendantowi Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP w Gubinie, 

P.O. Komendanta Komisariatu Policji w Gubinie, Radosławowi Sokołowskiemu oraz Komendantowi Straży Miejskiej w Gubinie, Krzysztofowi Dubertowi – za pomoc w zabezpieczeniu imprezy

Panu Jackowi Czerepko – za koordynację przedsięwzięć sportowych oraz zabezpieczenie Ratowników WOPR

kpt. Pawłowi Michalakowi – za koordynację przedsięwzięć wojskowych,

 

Młodzieży z grupy „Otwarte” działającej przy GDK,

 

Szczególne podziękowania należą się Pani Reginie Jankowskiej, Państwu Wilken oraz firmie HOSSO – za udostępnienie terenów prywatnych na potrzeby przeprowadzenia imprezy.

 

sponsorzy 56 WIOSNY NAD NYSa

 

 

 

Skip to content