Tegoroczna, 54. Wiosna Nad Nysą przeszła już do historii. Przez trzy dni Gubinianie oraz goście, którzy przybyli na coroczne święto miasta, mieli okazję skorzystać z wielu przygotowanych dla nich atrakcji. Tematyką, która dominowała w tym roku, była wojskowa, dumna przeszłość Gubina, który przed laty był jednym z większych garnizonów w Polsce.

Mieszkańcy miasta z wielkim entuzjazmem przyjęli propozycję organizatorów, aby to właśnie tematy wojskowe stanowiły motyw przewodni tegorocznej imprezy. Dla wielu była to okazja do wspominania, a także spotkań z ludźmi, którzy niegdyś służyli w gubińskim garnizonie, a teraz postanowili podzielić się ciekawostkami z „wojskowego podwórka”.

Prestiżu tegorocznej Wiośnie Nad Nysą dodawał fakt, iż została ona objęta honorowym patronatem Podsekretarza Stanu Ministerstwa Obrony Narodowej, Pana Macieja Jankowskiego.

Oficjalnego otwarcia 54. Wiosny Nad Nysą podjęli się Burmistrz Miasta Gubin, Pan Bartłomiej Bartczak oraz Generał Brygady, Pan Andrzej Kuśnierek.

Pierwszego dnia, 12 czerwca na naszej scenie, swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. oraz wychowankowie Gubińskiego Domu Kultury. Następnie odbył się koncert legendarnej, gubińskiej grupy rockowej PROHIBICJA, która specjalnie dla Gubinian zagrała pierwszy od 15 lat koncert.

Jak co roku organizatorzy zadbali, aby program imprezy był różnorodny i aby każdy znalazł w nim coś dla siebie. W godzinach wieczornych na naszej scenie wystąpili Brygida i Robert Łukowscy, którzy odnoszą duże sukcesy na Śląskiej Liście Szlagierów. Szczególnie starsze pokolenie naszego miasta, bawiło się przy tym wyśmienicie. Następnie na scenę wkroczyła gwiazda piątkowego wieczoru, zespół POWER PLAY. Ten koncert szczególnie przypadł do gustu młodszej części publiczności. Nie był to jednak koniec zabawy. Aż do późnych godzin nocnych nasi mieszkańcy bawili się przy muzyce pochodzącej z Gubina DJ CAMILLI, a także DJ BSD & DJ BASTOSS.

Drugi dzień 54. Wiosny Nad Nysą zaplanowany był, jako dzień wojskowy. Wśród wojskowych akcentów, które mieliśmy okazję podziwiać tego dnia znalazły się:

– pokaz nowoczesnego sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz 5. Kresowego Batalionu Saperów, podczas którego na skwerze koło Eurodeptaku zaprezentowano m.in.: 2 transportery opancerzone KTO Rosomak (w wersji bojowej z armatą 30 mm, wóz ewakuacji medycznej oraz transporter do przewozu wyrzutni rakiet przeciwpancernych PPK SPIKE), armata przeciwlotnicza HIBNERYT na podwoziu samochodu ciężarowego, quad rozpoznawczy ARCTIC CAT (którym mieszkańcy mieli okazję się przejechać!), wóz saperski TOPOLA „S” oraz umundurowanie i wyposażenie indywidualne współczesnych żołnierzy;

– pokaz dynamiczny, w którym żołnierze zaprezentowali elementy ich bojowego działania w ramach misji poza granicami kraju.

– CYKLOP – symulator strzelania z użyciem karabinka szturmowego 5,56mm Beryl, na którym można było sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie;

W międzyczasie na naszej scenie odbywały się prezentację grup wokalnych, tanecznych i sportowych działających w Gubinie oraz gościnny występ dzieci i młodzieży z Klubu Wojskowego 11 LDK Panc. z Żagania. Mogliśmy podziwiać występy takich formacji jak: Klub Pretorian, Gubińskie Łużyczanki oraz Senioren Chor Guben, szkoła tańca towarzyskiego „Calipso”, studio tańca nowoczesnego „Etna”, Flex- Fitnessoase GUBEN.

O godzinie 19 na scenie pojawił się zespół OUTSIDER, który brawurowo wykonał dla nas utwory z repertuaru zespołu DŻEM. Ich koncert zebrał niezwykle pochlebne recenzje, a mieszkańcy wyrażali chęć, aby ponownie usłyszeć ten zespół w Gubinie. Po koncercie na scenie pojawił się generał brygady, Pan Andrzej Kuśnierek, który przekazał mieszkańcom wiele ciekawostek ze swojego życia zawodowego, które przez wiele lat wiązało się z garnizonem Gubin.

Drugiego dnia naszej imprezy niebo na chwilę spowiły chmury i niewielki deszcz ostudził trochę, do tej pory upalną temperaturę. Nie przestraszył on jednak naszych mieszkańców, którzy ze zniecierpliwieniem oczekiwali koncertu Małgorzaty Ostrowskiej, zaplanowanego na sobotę 13 czerwca. Małgorzata Ostrowska spełniła oczekiwania słuchających jej ludzi i zaprezentowała swoje największe przeboje. Publiczność z dużym entuzjazmem wtórowała artystce.

Najwytrwalsi bawili się do późnej nocy przy dźwiękach takich zespołów jak: DOBRE PIWO (rock), PAIHIVO (reggae) oraz REGGAE MAJSTER&KNIFE (reggae & electro)

W sobotę rozegrana została również gra miejska „Losy Gubińskiego Żołnierza, czyli 50 lat historii w jeden dzień”, w której uczestnicy wykonywali przeróżne zadania, walcząc o atrakcyjne nagrody. Zwycięskie drużyny to: ŁOSIOTRY (I miejsce), HALINY I SPÓŁKA (II miejsce), III miejsca nie przyznano.

Ostatni dzień naszej imprezy (14 czerwca) rozpoczęły prezentacje gubińskich szkół i przedszkoli. Przez kilka godzin, na naszej scenie dzieci i młodzież miały okazję pokazać mieszkańcom starannie przygotowane programy artystyczne, a placówki mogły pochwalić się swoimi najbardziej utalentowanymi uczniami. Następnie ze zniecierpliwieniem oczekiwano na koncert Orkiestry Wojskowej z Żagania, która w trakcie godzinnego koncertu bawiła Nas wykonując wiele znanych melodii wojskowych, ale także utworów muzyki filmowej, czy rozrywkowej. Nie obyło się bez bisu. Nasi mieszkańcy nie chcieli pozwolić Orkiestrze zejść ze sceny. Widać było zadowolenie zarówno publiczności, jak i występujących gości.

Po koncercie Orkiestry Wojskowej pozostało Nam już tylko odliczać czas do koncertu długo wyczekiwanej Gwiazdy, EWELINY LISOWSKIEJ, która została wytypowana przez naszych mieszkańców w internetowym głosowaniu. Ewelina wraz z zespołem dała pokaz swoich wielkich umiejętności wokalnych i porwała gubińską publiczność do wspólnej zabawy. Kilkukrotny bis był do przewidzenia, bo wszyscy bawili się rewelacyjnie.

Organizatorzy zadbali nie tylko o świetną zabawę, ale także o bezpieczeństwo, bo podczas tegorocznej Wiosny Nad Nysą nie doszło do żadnych przykrych incydentów.

Dziękujemy mieszkańcom za wspólną zabawę i żywimy nadzieję, że 54. Wiosnę Nad Nysą zapamiętają na długo i bardzo pozytywnie.

Specjalne podziękowania kierujemy również do sponsorów, którzy w znacznym stopniu przyczynili się zorganizowania tej imprezy na bardzo wysokim poziomie.

Dyrektor Gubińskiego Domu Kultury, organizator 54. Wiosny Nad Nysą serdecznie dziękuje wszystkim sponsorom:

Urzędowi Miejskiemu w Gubinie

Firmie HOREX s.c.

Kostrzyńsko – Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A.

Przedsiębiorstwu Oczyszczalnia Ścieków Gubin

Przedsiębiorstwu Usług Miejskich w Gubinie

Bankowi PKO B.P. S.A.

Starostwu Powiatowemu w Krośnie Odrz.

Firmie Węglomix

Firmie ENEOS sp. z o.o.

—————————————————————————————-

Specjalne podziękowania dla Dowódcy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu – gen. bryg. Andrzeja Kuśnierka

Ponadto:

Żołnierzom 17 WBZ w Międzyrzeczu,

Żołnierzom oraz Dowódcy 5 Kresowego Batalionu Saperów z Krosna Odrz.,

Żołnierzom oraz Komendantowi Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Żaganiu,

Żołnierzom oraz Dowódcy 5 Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie,

Kierownictwu Klubu Garnizonowego w Żaganiu,

Orkiestrze Wojskowej w Żaganiu,

za uczestnictwo w Dniu Wojskowym zorganizowanym dla upamiętnienia Garnizonu Gubin 1945 – 2001.

Serdeczne podziękowania należą się także wszystkim Dobroczyńcom imprezy, a w szczególności:

Pani Alicji Ratowicz – za pomoc logistyczną

Komendantowi Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP w Gubinie, Dariuszowi Kostyszakowi, Komendantowi Komisariatu Policji w Gubinie, Jackowi Groncikowi oraz Komendantowi Straży Miejskiej w Gubinie, Krzysztofowi Dubertowi – za pomoc w zabezpieczeniu imprezy

Młodzieży z grupy „Otwarte” działającej przy GDK, Wolontariuszom z gubińskiego oddziału PCK kierowanego przez Panią Grażynę Hrabską za pomoc organizacyjną,

Panu Jackowi Czerepko – za koordynację przedsięwzięć sportowych,

Panu por. Pawłowi Michalakowi – za koordynację przedsięwzięć wojskowych,

Pani Reginie Jankowskiej – za udostępnienie terenu prywatnego na potrzeby przeprowadzenia imprezy.

Logotypy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

enea_logo_rgb

 

 

 

 

Linki do stron sponsorów:

Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.

 

Skip to content