Uroczyste otwarcie gubińskiej Fary. 52 Wiosna Nad Nysą

Podziel się:

Data 31 maja 2013 r. z pewnością przejdzie do historii Gubina. Oto po blisko 70 latach niebytu powraca najważniejsza budowla naszego miasta – gubińska Fara. Choć na razie jest to jedynie jej część, bez wątpienia to ważne w powojennej historii miasta wydarzenie.

Po pełnym nieoczekiwanych zwrotów akcji remoncie, który jak to bywa w przypadku zabytków, zafundował inwestorowi i wykonawcy wiele “niespodzianek”, wiążących się z zaangażowaniem dodatkowych środków finansowych, w końcu inwestycja weszła w ostatnią fazę.

I tu kolejna niespodzianka. Firma wykonawcy w ostatnich dniach prowadzenia inwestycji ogłosiła upadłość, co postawiło inwestora, miasto Gubin w niekomfortowej sytuacji. Nie dość, że niedokończone zostały wszystkie prace budowlane, nieubłaganie zbliżał się termin oficjalnego oddania do użytku budowli.

Choć nie wszystkie elementy konstrukcji wyglądają tak, jak powinny i gdzieniegdzie brakuje jeszcze części wyposażenia i ostatecznego szlifu, najważniejsze jest to, że spełnione zostały wymogi bezpieczeństwa. Wieża nadaje się do zwiedzania i fakt ten przesądził, że władze miasta zdecydowały, żeby już od początku czerwca 2013 mieszkańcy Gubina, okolic i turyści mieli szansę zobaczyć Euromiasto “z lotu ptaka”.

Oficjalne otwarcie odbędzie się 31 maja o godzinie 17.00 na Placu Jana Pawła II. Uświetni je widowisko muzyczne przygotowane w ramach projektu “Połączeni muzyką”, w którym weźmie udział ponad 100 osób. Dodatkowo na dni 31 maja – 1 czerwca zaplanowana jest specjalna iluminacja Fary przygotowana przez firmę PHILIPS i ELEKTROMAN z Gubina. 

 

WAŻNY KOMUNIKAT

W związku z zaleceniami nadzoru budowlanego oraz Państwowej Straży Pożarnej eksploatacja turystyczna wieży przebiegać musi z pewnymi ograniczeniami. Jednorazowo na wieży może przebywać grupa maksymalnie 20 osób, nad którą opiekę sprawował będzie docelowo przeszkolony przewodnik. Czas zwiedzania nie może przekroczyć 30 minut i musi odbywać się w porze dziennej. W związku z tym prosimy wszystkich mieszkańców o wyrozumiałość i cierpliwość. Może się bowiem zdarzyć, że na wizytę na wieży będzie trzeba poczekać. Harmonogram udostępnienia wieży dla zwiedzających znajduje się poniżej.

 

 

Terminy udostępnienia wieży dla zwiedzających:

1 czerwca 2013, godz. 14.00 – 18.00 (sobota)

2 czerwca 2013, godz. 14.00 – 18.00 (niedziela)

W wyżej wymienionych dniach wstęp na wieżę będzie bezpłatny.

 

Co do późniejszej eksploatacji, konstruowany właśnie jest szczegółowy regulamin i harmonogram korzystania z wieży, który zostanie niebawem podany do publicznej wiadomości.

 

Szczegółowy program Wiosny Nad Nysą dostępny jest na stronie internetowej Gubińskiego Domu Kultury www.gdk.gubin.com.pl

Scroll to Top