Joanna Pilarczyk

Podziel się:

Joanna Pilarczyk urodziła się w1980 roku w Gubinie.

Zaczęła malować i rysować mając piec lat. Rodzice jak i nauczyciele szybko zauważyli jej zdolności plastyczne i zaczęli pomagać jej w rozwoju artystycznym. Mając 7 lat Joanna jak i jej siostra Ania zaczęły uczęszczać na zajęcia plastyczne organizowane przez Gubiński Dom Kultury, gdzie nawiązała się ich długoletnia przyjaźń z ich pierwsza artystyczną mentorką – Dorotą Chwałek. Będąc w szkole podstawowej Joanna pobierała dodatkowe zajęcia z malarstwa i rysunku u Jolanty i Jerzego Fedro. Następnie w 1995 roku zaczęła naukę w Liceum Sztuk Plastycznych w Zielonej Górze i po pięciu latach uzyskała dyplom na wydziale Wystawiennictwa. W 2003 roku rozpoczęła studia na wydziale Edukacji Artystycznej w Zielonej Górze. W 2008 obroniła dyplom z malarstwa w pracowni Magdaleny Górskiej, tym samym otrzymując tytuł magistra sztuki.

Od tego czasu Joanna Pilarczyk jest praktykującą artystką.

Po przeprowadzeniu się do Londynu w 2012 roku Joanna rozpoczęła karierę jako malarka figuratywna i nauczyciel malarstwa i rysunku, prowadząc zajęcia i kursy artystyczne w północnym Londynie. Podejmowała też współprace jako „wolny strzelec”– ilustrator  firmą  VSO czy ’59 Productions’ dla których wykonała serie ilustracji do takich projektów jak: Musical “Frank Sinatra- człowiek i jego muzyka”, który odbywał się w Londyńskiej Operze „London Palladium” w 2015r. 

 Ilustracje – części wizualnej, animowanego show podczas międzynarodowego festiwalu w Edynburgu w 2016 i 2017.

Joanna sprzedaje swoje obrazy prywatnym kolekcjonerom oraz przyjmuje zlecenia na portrety.

Od kiedy przyjechała do Londynu wzięła udział w 14 wystawach w galeriach takich jak: Candid Arts Trust, Hive Dalston, Autonomous and Rochester Square Garden.

W połowie grudnia artystka podpisała kontrakt z Virginia Damtsa- Art Dealer and Art Agent i teraz jest reprezentowana przez VirginiaVisualArts.

Artystka pracuje w różnych tradycyjnych mediach, takich jak malarstwo olejne, akwarela, tusz czy węgiel. Swoją twórczość koncentruje na portretach, życiu codziennym i scenach miejskich.

Jej ostatnia seria obrazów olejnych nazwana „Turkus” – przedstawia ją i jej męża, również artystę- Jarka Radeckiego. Są to sceny z życia codziennego, namalowane podczas czasu pierwszego lockdownu. Artystka skupia uwagę nie tylko na postaci ale również świetle, kompozycji, wzorach , roślinach pojawiających się w jej najbliższym otoczeniu.

  1. ‘In Yellow’, olej na płótnie, 100 x 100 cm
  2. ‘Siesta’, olej na płótnie, 100 x 100 cm
  3. ‘In the studio’, olej na płótnie, 100 x 100 cm
  4. ‘Dreaming flowers’, olej na płótnie, 100 x 100 cm
  5. ‘In White’, olej na płótnie, 100 x 100 cm

W ostatnim miesiącu Joanna Pilarczyk eksperymentuje z innymi technikami. Wykonała serie abstrakcyjnych pejzaży namalowanych tuszem, akwarela, gwaszem z dodatkiem złotego i miedzianego szlakmetalu. Prace są wykonane na 640 gram bawełnianym papierze.

Więcej informacji na : www.joannapilarczyk.com

Instagram: 

https://www.instagram.com/joannapilarczyk
Scroll to Top