O sobie mówi:
Urodziłem się w Kołobrzegu w 1948 roku. Do Gubina przyjechałem w 1957 roku z rodzicami. Chodziłem do SP 2 i tam też zauważono moje zdolności plastyczne. Uczestniczyłem w zajęciach koła plastycznego, które prowadzone było przez absolwentów wyższych uczelni plastycznych w Gubińskim Domu Kultury. Dużo zawdzięczam Michałowi Świtalskiemu, który wprowadzał mnie w tajniki malarstwa. Po licznych konkursach (m.in. II miejsce na szczeblu wojewódzkim w międzyszkolnym konkursie malarskim) byłem wytypowany przez nauczycieli do szkoły plastycznej, ale ze względu na trudności rodzinnych nie mogłem kontynuować nauki. W 1965 roku po ukończeniu zawodu „obuwnik przemysłowy” pracowałem w L.Z.P.S „Carina” w Gubinie do 1983 roku, kiedy to przeszedłem na rentę inwalidzką. Od 1983 roku ze szczególną pasją zająłem się malarstwem sztalugowym i ściennym. Z upodobaniem maluję portrety, pejzaże, kompozycje kwiatowe, a także architekturę. Szczególnie interesuje mnie architektura gubińska co też nietrudno zauważyć, bo na przestrzeni wielu lat powstało dużo obrazów związanych z tą tematyką. Od 1995 roku należę do Gubińskiego Towarzystwa Kultury. Od wielu lat uczestniczę w życiu kulturalnym miasta Gubina poprzez udział w wystawach zbiorowych, indywidualnych, a także w organizowanych międzynarodowych plenerach plastycznych. Z ciekawostek mogę dodać, że swego czasu otrzymałem wyróżnienie w konkursie na najładniejszy balkon. Ozdobiłem go swoimi malowidłami. Wykonałem także ilustracje do książki Eugeniusza Grabskiego „Świadkowie Golgoty Wschodu”, mówiącej o syberyjskich losach polskich dzieci podczas drugiej wojny światowej. Malowałem także ozdobne chusty dla rezerwistów. Tak tradycja. Wojska było wtedy bardzo dużo w Gubinie więc zamówienia też były.
„… Gubin z pewnością jest ukochanym miejscem dla artysty i to bez względu na porę roku. Potrafi w nim dostrzec piękno pejzażu miejskiego oraz bogactwo detalu architektonicznego. Oprócz wartości czysto artystycznej prace jego posiadają także wartość dokumentalną. Jeżeli ktoś będzie chciał odnaleźć Gubin z dawnych lat to z pewnością odnajdzie go w pracach Jana Kolucha”
Waldemar Pawlikowski
Nagrody:
Laureat Nagrody Powiatu Krośnieńskiego przyznawanej za osiągniecia w dziedzinie twórczości artystycznej.
- III nagroda w dziedzinie malarstwa podczas międzynarodowego pleneru malarskiego „Sztuka i Środowisko – Czyste Inspiracje”.
III nagroda podczas miejskiego pleneru malarskiego „Akcje na wakacje” organizowanego przez Gubiński Dom Kultury.