Górskie Dusze

Górskie Dusze

Podziel się:

Jak to jest być górską duszą? Przepełnionym górskimi krajobrazami, powiewem górskiego wiatru, nasiąkniętym górskim powietrzem, oczarowanym epickimi krajobrazami, które tylko tam, wśród skał, drzew i połonin jawią się człowiekowi zapierając dech piersiach? Każdy z uczestników tego niezwykłego spotkania mógł się tego dowiedzieć i choć przez chwilę poczuć się jak pośród górskich szczytów. Edycja specjalna “Naukowych czwartków” otwierająca nowy cykl spotkań, które odbywać się będą od nowego roku artystycznego w GDK, przyciągnęła dużą (jak na pandemiczne warunki) publiczność. W programie znalazły się dwie prelekcje dotyczące wypraw w góry oraz koncert “w górskich klimatach”.

W roli prelegentów wystąpili: Szymon Jurewicz, podróżnik autor bloga Live Active Travel oraz Marcin Gromnicki, taternik, miłośnik gór, zajmujący się wspinaczką skałkową. Panowie zaprezentowali zdjęcia swojego autorstwa, opowiadali o niesamowitych i niespotykanych nigdzie indziej jak w górach zwierzętach i roślinach. Ujawnili także tajniki i praktyczne porady dotyczące sprzętu górskiego, schronisk, logistyki, przygotowania górskich wypraw i przede wszystkim bezpieczeństwa w górach. Temu ostatniemu tematowi więcej czasu poświęcił Marcin Gromnicki.

Na zakończenie wystąpił Jarosław Pikuła z zespołem. W repertuarze tego wpisującego się w górskie klimaty koncertu znalazły się piosenki “Starego Dobrego Małżeństwa”, zespołu “Raz, Dwa, Trzy” oraz Marka Grechuty. Blisko 3 godzinne spotkanie minęło bardzo szybko. Gubińska publiczność pokazała, że pandemia nie ugasiła w niej nie tylko ducha górskich wypraw ale też chęci uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych.

Janusz Gajda

Scroll to Top