55. Wiosna nad Nysą pod honorowym patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Pana Jarosława Gowina, Pani Anny Marii Anders Pełnomocnika ds Dialogu Międzynarodowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Zielonej Górze, Pana płk. Waldemara Krupińskiego przeszła do historii. Trzydniowe miejskie święto jak zwykle obfitowało w wiele wydarzeń.
Pierwszego dnia dużym zainteresowaniem cieszyło się naukowe miasteczko „Festiwal nauki”. Można
było w nim poznać matematykę od kuchni, wziąć udział w warsztatach fotograficznych, czy też „dotknąć” rzeczywistości wirtualnej. Novum podczas Wiosny nad Nysą był polsko-niemiecki bieg na szczyt Gubińskiej Fary. Najlepsi wbiegli na nią w niewiele ponad minutę. Z wydarzeń kulturalnych warto odnotować wernisaż wystawy z okazji 30-lecia pracy twórczej Doroty Chwałek. Muzycznym wydarzeniem był występ Pauli Lis i Dobrego Piwa.
W sobotę wielki powrót. Po pięciu latach znów podziwialiśmy na ulicach głośny i kolorowy korowód. Duże wrażenie zrobiła efektowna wystawa współczesnego sprzętu wojskowego oraz pokaz sztuk walki. Na głównej scenie prezentowali się artyści, zarówno ci doświadczeni, jak i zaczynający swoją przygodę na scenie. A wieczorem moment, na który czekało wielu, czyli koncert Margaret. Na koniec zabrzmiały ostre dźwięki za sprawą występu Energii i Dormant Dissident.
Niedziela przebiegła pod hasłem rodzinnego festynu z wieloma atrakcjami dla dzieci. Dumni rodzice i dziadkowie ustawiali się też koło sceny, gdzie występowały maluchy z miejskich przedszkoli oraz podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Widownia oklaskiwała także występ Gubińskich Łużyczanek. I w końcu finał: występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz legendy disco-polo Bayer Full. Oczywiście przez te trzy dni działo się dużo więcej. Ale o tym niebawem.
am
Dyrektor Gubińskiego Domu Kultury, organizator 55. Wiosny Nad Nysą serdecznie dziękuje wszystkim sponsorom:
Urzędowi Miejskiemu w Gubinie
Firmie HOREX s.c.
Kostrzyńsko – Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A.
Przedsiębiorstwu Oczyszczalnia Ścieków Gubin
Przedsiębiorstwu Usług Miejskich w Gubinie
Bankowi PKO B.P. S.A.
Starostwu Powiatowemu w Krośnie Odrz.
Firmie Węglomix
Firmie EKOBUD s.c.
Firmie Szumlańscy
—————————————————————————————-
Specjalne podziękowania dla Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Zielonej Górze, Pana Płk. Waldemara Krupińskiego
Ponadto:
Żołnierzom jednostek wojskowych podległych Dowódcy 11 LDKPanc oraz 5 Lpa w Sulechowie, które wzięły udział w Dniu Wojskowym.
Panom Rektorom: Uniwersytetu Zielonogórskiego, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie oraz Komendantowi-Rektorowi Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu.
Dyrektorowi Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Panu Adamowi Martinowi.
Serdeczne podziękowania należą się także wszystkim Dobroczyńcom imprezy, a w szczególności:
Pani Alicji Ratowicz – za pomoc logistyczną
Komendantowi Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP w Gubinie, Dariuszowi Kostyszakowi, Komendantowi Komisariatu Policji w Gubinie, Jackowi Groncikowi oraz Komendantowi Straży Miejskiej w Gubinie, Krzysztofowi Dubertowi – za pomoc w zabezpieczeniu imprezy
Młodzieży z grupy „Otwarte” działającej przy GDK,
Panu Jackowi Czerepko – za koordynację przedsięwzięć sportowych oraz zabezpieczenie Ratowników WOPR
Panu mjr. rez. Piotrowi Beśkiewiczowi oraz por. Pawłowi Michalakowi – za koordynację przedsięwzięć wojskowych,
Panu gen. Wiesławowi Michnowiczowi – za pomoc organizacyjną Stowarzyszenia PIONIER
Szczególne podziękowania Pani Reginie Jankowskiej – za udostępnienie terenów prywatnych na potrzeby przeprowadzenia imprezy.
Linki do stron sponsorów: